Péče o děti s lehkostí IV. – Kojením k lehkosti

Péče o děti. Kojenec sedící u velké lahve se sonarem snící o kojení. Ilustrace.
Péče o děti.

Někdy napůl z legrace říkám, že moje milovaná žena již 20 let téměř nepřetržitě buď kojí, nebo je těhotná. Lidé občas nevědí, jestli si dělám srandu nebo ne, ale opravdu je to pravda pravdoucí. Všechny naše děti byly nejméně 2 roky kojeny. Podle indicií níže si můžete spočítat, kolik jich vlastně máme.

Když žena kojila jednoho z našich synků, tak jsme se dívali na komedii, ve které byla scéna, kde již poměrně velké dítě přiběhlo od hry s kamarády k mamince, vysvléklo jí triko a přisálo se jí na prs. Ostatní nevěřícně a rozpačitě na celou situaci zírají a pak zazní otázka:

„A kolik je vlastně malému?“ Tatínek odpoví: „48 měsíců“.

Z legrace jsem pak ženě říkával, když náš synek stále vyžadoval svoje mlíčko, i když mu již byly tři roky, že ho bude asi stejně kojit až do 48 měsíců. Nakonec, po několikadenním vyjednání, se náš synek nechal uplatit vytouženým kombajnem. Kromě jiného mohl být tak dlouho kojen také proto, že měl tak trochu štěstí, že si náš další synek, který už mimochodem úspěšně atakuje rekord staršího brášky, vybral, že se nám narodí až s pětiletým odstupem, a ne s tříletým, jako ostatní děti.

Ostatně kojení, pokud je dítě často kojeno v průběhu dne i noci, je také prastará, přirozená, ale také velmi nespolehlivá, antikoncepční metoda.

Znali jsme jednu paní, říkejme jí třeba Oldřiška, která nás zásobovala svými neuvěřitelnými životními příběhy. Když jsme se jednou bavili o kojení, tak jakoby nic řekla, že svého syna kojila do sedmi let, ještě když chodil do školy. To už přišlo i nám jako úlet s nádechem incestního chování, který nemusí mít úplně ideální vliv na psychický vývoj a budoucí partnerské vztahy dítěte. Ale kdoví, možná je to naopak.

Když děti a manžel Oldřišky chtěly krupicovou kaši, tak si prý mohly vybrat, jestli ji chtějí z kravského nebo jejího, mateřského mléka. To jsme opět zírali s otevřenou pusou. I když na druhou stranu, přestože je to v naší kultuře nezvyklé, tak je to asi přirozenější než pití kravského mléka, určeného telatům. Myslíte, že ne? Tak si zkuste představit, že pijete kravské mléko přímo z vemene krávy. Trochu divné, že? Akorát jsme nechápali, jak je možné odstříkat tolik mléka, aby to stačilo i na kaši. Asi bych se ani nedivil, kdyby si doma dělali z mateřského mléka i máslo, sýry nebo tvaroh.

Dnes snad již nikdo nezpochybňuje, že mateřské mléko je tou nejlepší možnou výživou, jakou svému „kojenci“ může maminka poskytnout.

Ideální doporučovaná doba kojení je kolem 2 let.

Nejmenší kojence nemusíte krmit ničím jiným nejméně 6 měsíců, některým dětem to vyhovuje i mnohem déle. Některé z našich dětí vyžadovaly přikrmování již od půl roku, některé nechtěly nic jiného než mateřské mléko až do jednoho a půl roku a všechny prospívaly dobře. Každé dítě mělo trochu jiné potřeby, a některé chtělo přikrmovat jídlem jenom proto, že vidělo jíst i nás a své sourozence.

Kojením si maminky (ano vím, i mnozí tatínkové) v mnohém významně odlehčí.

Nemusí vyvařovat a plnit kojenecké láhve, vařit a připravovat různé přesnídávky a jiné pokrmy, případně jen v omezené míře.

Maminka i dítě jsou na sebe mnohem více napojené, mají spolu užší vztah, maminka snadněji vycítí potřeby dítěte.

Uspávání dětí je také mnohem jednodušší. Maminka své dítě uspí jenom přiložením k prsu. Kojené miminko cítí tlukot srdce, vůni, blízkost i teplo maminky.

Kojené děti nebývají tak často nemocné, protože mají silnější imunitní systém, který si sebou, jako velký, nenahraditelný vklad, nesou až do dospělosti.

Kojené děti jsou také klidnější a emočně vyrovnanější. Denně zažívají tolik potřebný lidský dotek, pocit bezpodmínečné lásky a bezpečí.

Pokud tedy máte děti v kojeneckém věku tak udělejte všechno pro to, abyste je mohly (na konci je „y“, protože ženám to jde lépe) kojit.

Poskytnete jim tu nejdokonalejší výživu na světě a navíc to celkově prospěje nejen vašim dětem, ale i vám samotným a posílení vašeho vzájemného vztahu.

Diskuze

Přejít nahoru