O blogu

Život s lehkostí.

To se lehko řekne, ale žít takový život, už tak lehké není.

Těžký život plný dřiny, překážek, nástrah a protivenství si určitě dokáže většina z nás představit poměrně snadno. Mnozí s ním mají dokonce i osobní zkušenost. Ale žití a bytí s lehkostí, kdy se člověku daří téměř vše, na co šáhne, navíc jakoby samo od sebe, bez úsilí, to potká málokoho. A když, tak jsou to jen krátké, časově omezené, záchvěvy v běhu našich životů.

Jde to vůbec, žít život s lehkostí, v příjemné euforii zóny plynutí?

Není to jen další chyták pro hledající čtenáře? No, tak chyták je to každopádně. Jenže, co když na tom něco je? Člověku to prostě vrtá hlavou. Možná by stálo za to si tu lehkost vyzkoušet a zažít na vlastní kůži. Ale jak na to?

Co přesně bych měl dělat, abych tu lehkost získal?

Zaručených návodů a odhalených tajemství na šťastný život jsou plná knihkupectví.

Na většině čtenářů však, kromě pár pokusů s pozitivním programováním, nezanechají téměř žádné stopy.  Štěstí i lehkost bytí se totiž tak nějak vzpírají svázání definicemi, a když se o to pokusíte, tak jejich kouzlo začne najednou vyprchávat. Navíc si vším tím pozitivním myšlením a potlačováním negativních stránek svých životů, můžete přivodit pěknou depresi. Místo vnitřního štěstí a lehkosti bytí, si tak většina lidí nasadí pouze masku strnulého úsměvu a dál se těžce plouží svým životem. A jednoho krásného dne, dříve nebo později, se vesele psychicky zhroutí. Další jedinci se zase potýkají s jednotvárností šedi a nudy všedních dnů, bez jiskry elánu, vášně či nadšení.

Na tomto blogu s vámi, spíše než zaručené návody na štěstí a životní lehkost, budu sdílet svoje osobní postřehy, zkušenosti a zážitky s lehkostí bytí.

Na (ne)zaručené návody a tipy také dojde, nebojte se, ale nejčastěji budou zaměřené právě na dosahování protipólu lehkosti – tíhy bytí, protože lehkost i tíha bytí k sobě tak nějak patří a jedno nemůže být bez druhého. I přesto, nebo právě proto, je však možné, že se životní lehkostí nakazíte nebo minimálně začnete trpět občasnými záchvaty této vzácné anomálie.

Obzvlášť důrazně pak varuji před další četbou ty z vás, kteří spatřují své životní naplnění ve formě neustálého boje s čímkoliv a chtějí procházet životem jako křížovou cestou plnou utrpení.

Může u vás totiž dojít k nevratným změnám ve vnímání reality.

Jak jednou objevíte lehkost bytí, tak už není cesty zpět (pokud si tedy neprovedete něco na způsob lobotomie). A za to opravdu nemohu nést zodpovědnost.

Autor blogu
Petr Beztíže

 

Mockrát děkuji Vhrsti.cz, který svými originálními, skvělými ilustracemi, určenými speciálně pro tento blog, významnou měrou přispěl k odlehčení tohoto, tak těžkého, tématu. Jsem moc rád, že s ním mohu spolupracovat.

Je mi také velkým potěšením, že mohu spolupracovat s vynikajícím překladatelem Viktorem Horákem. Díky němu si můžete číst tento blog i v anglické verzi. Viktor má ojedinělý cit pro jazyk a dar vyjádřit nosnou myšlenku tak, aby se neztratila v překladu. Jeho oblíbeným koníčkem je překlad Taa, který je v jeho jedinečném, výstižném podání výborně srozumitelný i čtenáři dnešní, moderní doby.